Kilka słów o Jeżycach
Początki dzielnicy datowane są na rok 1253, kiedy to Przemysł I i Bolesław Kaliski przyznali miastu posiadłość Issyce. W 1789 roku, według spisu powszechnego, Jeżyce zamieszkiwało 256 osób, a ziemie te stanowiły wówczas gospodarcze zaplecze miasta. Przełomowe zmiany zaczęły się w połowie XIX w. – w 1848 r., kiedy powstał pierwszy poznański dworzec kolejowy (działał do 1879 r. kiedy to otwarto obecnie działającą stację). W 1871 r. w miejscu zlikwidowanego dworca powstał Ogród Zoologiczny, czyli obecne Stare Zoo. W 1900 roku Jeżyce zostały oficjalnie włączone w obręb miasta.
Jeżyce to urokliwa dzielnica o wielu ciekawych zakątkach z historią w tle. Spacerując uliczkami w okolicach Hotelu Gaja można natrafić m.in. na kamienicę w której swoją pracownię miała Kazimiera Iłłakowiczówna (Gajowa 6), secesyjny budynek Teatru Nowego z 1906 r. (Dąbrowskiego 5), targowisko Rynek Jeżycki istniejące od 1890 r., czy też ulicę nazwaną na cześć tragicznie zmarłego 13-letniego Romka Strzałkowskiego (wydarzenia czerwca 1956 r.). Jeżyce są również miejscem wydarzeń cyklu opowieści Małgorzaty Musierowicz „Jeżycjada”.
Dzięki świetnej lokalizacji, Hotel Gaja na Jeżycach pozwala na poznanie miasta nie tylko w obrębie Starówki. W okolicy jest wiele zakątków oddalonych o krótki spacer, które warto zobaczyć podczas pobytu w Poznaniu.